Masaż i jego cel

Odprężenie, relaks oraz ukojenie takie są cele wykonywania takiego zabiegu jak masaż. Większość ludzi wie co to jest masaż, ale nie do końca zna jego zastosowanie. Otóż oprócz wcześniej wymienionych, masaż wykonuje się również w celu leczenie różnego rodzaju schorzeń, jak również przygotowania mięśni do większego wysiłku.

W fizjoterapii wyróżnia się kilka rodzai i technik masażu mających różne cele.

Głaskanie jest techniką zaczynającą i kończącą każdy rodzaj masażu. Można powiedzieć że jest ona najbardziej popularną i główną techniką. Jej celem jest kojenie bólu, poprawa stanu skóry, uspokojenie i odprężenie.

Rozcieranie jest to jedna z najprostszych technik masażu i polega na  na wykonywaniu przez masażystę ruchów „kolisto-posuwistych” razem z tkanką masowaną. Cel takiego masażu to łagodzenie bólu, zapobieganie odleżynom i otarciom, rozgrzewanie stawów i mięśni, uelastycznia wiązadła i torebki stawowe oraz blizny.

polinord.pl

Oklepywanie to technika wymagająca wyczucia i energii. Technika oklepywania to rytmiczne uderzanie dłońmi w masowaną tkankę. Jej celem jest pobudzenie mięśni.

Ugniatanie polega na uciskaniu, unoszeniu, przyłożeniu i wyciskaniu tkanki masowanej przez ręce masażysty. Celem tej techniki jest usprawnienie procesu wymiany tlenu i dwutlenku węgla w mięśniach, pobudzanie mięśni, zwiększenie elastyczności ścięgien i tkanki mięśniowej.

Wyciskanie ta technika jest podobna do głaskania, masażysta za pomocą  rąk wykonuje ruchy o jednakowej sile po całej masowanej powierzchni łącznie z tkanką skórną. Wyciskanie na na celu pobudzanie układu nerwowego, receptorów nerwowych oraz przyśpieszyć przepływ krwi z naczyń do serca.

Na koniec ważną jest by masaż niezależnie od techniki był wykonany prawidłowo, a najlepiej w jakimś salonie, ponieważ źle zrobiony może nam zaszkodzić.

Komentarze