Rak piersi u mężczyzny

Rak piersi u mężczyzny: diagnoza za każdym razem szokuje!

Rak piersi to typowo kobieca choroba. W ostatnich latach dużo się o tym mówi, uczula się kobiety by badały się, kontrolowały swoje piersi. Ale, czy tylko kobiety mogą zachorować na raka piersi? Nie! Ta choroba zagraża również mężczyznom. Atakuje mężczyzn rzadko, ale zdarza się. Dla chorego jest to szok, gdyż o tej chorobie się nie mówi. Mężczyźni nie mają świadomości istniejącego zagrożenia.

Rak piersi u mężczyzn – objawy

Nowotwór piersi jest typowa choroba przypisywana kobietom. Mężczyźni nie mają świadomości jej istnienia, dlatego często nie zwracają uwagi na niepokojące objawy. Jakie mogą być objawy?

W piersi może pojawić się guzek. Zwykle jest on bezbolesny, twardy i nie porusza się w obrębie piersi. Kolejnym znakiem, że nie wszystko jest w porządku jest wygląd sutka. Sutek obraca się do wewnątrz, przypominając odwrócony smoczek, a z brodawek może wyciekać wydzielina podbarwiona krwią.

Widocznym objawem jest twardy, opuchnięty lub czerwony sutek. Skóra wokół może być czerwona, a wokół brodawki może pojawić się wysypka.

Kolejnym znakiem, że dzieje się coś niepokojącego może być obrzęk węzłów chłonnych, który możemy rozpoznać znajdując małe guzki pod pachą.

Obserwując u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów lub kilka razem, trzeba skonsultować się z lekarzem. Jest duża szansa, że nie będzie to nowotwór, ale na pewno nie można zlekceważyć takich objawów.

Większość takich objawów spowodowana jest zupełnie innymi przyczynami, takimi jak ginekomastia (powiększenie męskiej tkanki piersi), torbiel czy tłuszczak.

Komentarze