Ile kosztuje żywa choinka. Od czego uzależniony jest koszt jodły kaukaskiej i świerka pospolitego?

Ile kosztuje żywa choinka. Od czego uzależniony jest koszt jodły kaukaskiej i świerka pospolitego?

Czy ktoś z Was zna bardziej popularną ozdobę domu lub ogrodu od drzewka choinkowego? I to szczególnie, kiedy mowa o okresie jesienno-zimowym? Raczej nie, szczególnie, że ten element gości w naszej tradycji od początku XIX wieku. Choć wtedy można było go znaleźć w naszych domach, w postaci wiszących u sufitu wierzchołków jodłowych lub świerkowych, to został on z nami po dziś dzień, w formie znanego nam dobrze wszystkim drzewka choinkowego.

Jeżeli jesteście ciekawi, ile kosztuje żywa choinka, i od czego uzależniona jest jej cena, koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

Choinki Warszawa – gdzie kupić?

Chcąc sprzedawać choinki żywe, wielu dystrybutorów pozyskuje je z odpowiednio przeznaczonych do tego plantacji. Najczęściej są to miejsca, nad którymi nadzór mają wyspecjalizowane osoby, posiadające wiedzę na temat hodowli.

Wszystko jest to weryfikowane poprzez liczne certyfikaty,  po to, aby mieć pewność, że uprawa oraz pielęgnacja drzewek jodły kaukaskiej oraz świerka pospolitego spełnia surowe normy jakości. Jednym z takich certyfikatów jest na przykład „GlobalGAP” gwarantujący najwyższą jakość hodowli, zgodną z zasadami ochrony środowiska.

Plantacja choinek Mazowieckie – jak wygląda uprawa?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, wielu polskich plantatorów dba o to, aby ich asortyment był jak najlepszej jakości. Z tego też względu starają się stosować, zarówno naturalne, jak i sprzyjające środowisku metody uprawy, stwarzając różnorodny biologicznie oraz zrównoważony ekosystem.

Na przykład, zamiast stosować herbicydy w celu walki z chwastami, stawiają na ich wykaszanie. Pomiędzy rodzajami jodeł oraz świerków sadzą warzywa, a ze znajdujących się niedaleko uli zbierają miód. Wszystko to powoduje, że ich żywe choinki cieszą się niebywałą popularnością w domach. Szczególnie w takich, w których domownicy cierpią na różnego typu alergie.

Ponadto, wielu właścicieli certyfikowanych plantacji automatyzuje proces sadzenia, aby utrzymać równe odległości między choinkami, co wpływa pozytywnie na ich późniejszy rozwój. Stąd umieszczanie sadzonek roślin w ziemi wykonuje się przy użyciu rozwiniętych wysoko technologicznie maszyn.

Dodatkowo, walczy się również z leśną zwierzyną. A mowa tutaj między innymi o mszycach, przędziorkach, sarnach, zającach czy jeleniach. Jeżeli te dwa pierwsze rodzaje zwierząt występują w znacznej liczebności, zwalcza się je chemicznie. Są to groźne szkodniki, ponieważ deformują układ igieł na młodych przyrostach jodły kaukaskiej czy świerka pospolitego. Chodzi dokładniej o to, że igły drzewek są przez nie podniesione, a nie leżą na płasko, tak, jak pierwotnie powinny. Natomiast, w trakcie obfitych opadów śniegu zające, sarny oraz jelenie często obgryzają najmłodsze przyrosty, wobec czego bardzo często ogradza się plantacje płotem z siatki.

Sprzedaż choinek żywych – jaki jest koszt?

Jeżeli interesuje Cię, ile kosztuje żywa choinka, to koniecznie musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów. A mianowicie mowa tutaj o rodzaju drzewka, a także jego wysokości.

Szacuje się, że cena świerka pospolitego o wymiarach:

  • od 100 do 150 cm wynosi 50 zł,
  • od 150 do 200 cm wynosi 90 zł,
  • od 200 cm wynosi 100 zł.

Porównywalnie w tym zestawieniu będzie wyglądała jodła kaukaska. Stąd rodzaj tego drzewka będzie klasyfikował się następująco:

  • małe drzewko będzie kosztowało 70 zł,
  • średnie drzewko będzie kosztowało 100 zł,
  • a najwyższe drzewko będzie kosztowało 180 zł.

Nie zapominaj jednak, że na tym koszt żywych choinek się nie kończy, ponieważ będziesz musiał dokupić do nich potrzebne akcesoria. Trzeba na przykład pamiętać o podstawce z wodą, co przekłada się na cenę żywej choinki z ekologicznej plantacji. Mimo wszystko, jest to inwestycja jednorazowa, z której będziesz mógł skorzystać w trakcie kolejnego roku. Ciekawą opcją jest również to, że w niektórych szkółkach leśniczych można zamówić żywą choinkę z dowozem do domu, co ma również przełożenie na dodatkowy koszt dostawy. W przypadku chęci skorzystania z takiej usługi kurierskiej, musisz się liczyć z opłatą około 30 zł.

Komentarze