Jak dobrze spać

Jak dobrze spać?

Sen to zdrowie- to zdanie powtarzane jest nam od dziecka i dziś już wiemy, że dokładnie tak jest. Wiele przeprowadzanych badań udowodniło, że odpowiednia ilość snu oraz jego dobra jakość sprawiają, że zachodzi o regeneracja organizm, nasz mózg odpoczywa, spowalniają procesy np. trawienne, przez co odpoczywa cały nasz organizm. By jednak sen miał tak zbawienny wpływ na nasze zdrowie, musi być regularny, a jakość snu na najwyższym poziomie.

Dobry sen, czyli jaki?

To jak funkcjonujemy w ciągu dnia, często ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Zbyt dużo stresu, a nawet pewne nawyki przed pójściem spać mogą spowodować, że sen będzie złej jakości, będziemy się budzić w nocy lub w ogóle nie będziemy mogli zasnąć, a rano wstaniemy niewyspani, zmęczeni w złym humorze. Sen to zdrowie, ale tylko wtedy kiedy zadbamy, by był on najlepszej jakości. Jak to zrobić?

Kilka kroków do dobrego snu

Po pierwsze przed samym pójściem spać powinniśmy powoli wyciszać nasz organizm. Niewskazane jest wiec słuchanie głośnej i intensywnej muzyki, siedzenie przy mocnym świetle, ekranem komputera czy przed telewizorem. Wszystkie te bodźce pobudzają nasz organizm, sprawiając, że nie chce nam się spać. Niezwykle ważna jest też odpowiednia dieta, niejedzenie ciężkostrawnych potraw na koło 4 h przed pójściem spać. Ważne jest też dokładne przewietrzenie sypialni, ponieważ w zbyt wysokiej temperaturze na pewno nie zaśniemy. Ogromne znaczenie ma też łóżko- jeżeli jest wygodne, również nasz sen będzie lepszej jakości, więc warto np. skupić się podczas wybierania odpowiedniego materaca do sypialni.

Komentarze