lokata jednodniowa

Lokata bankowa jednodniowa – co to za rozwiązanie i dla kogo?

Pośród produktów bankowych, które umożliwiają i ułatwiają nam oszczędzanie, ciekawym produktem jest lokata bankowa jednodniowa. Kto i na jakich warunkach może ją założyć? Na czym polega ten rodzaj lokaty? Czym różni się od znanych nam lokat, a w czym jest do nich podobny? Kiedy jej założenie będzie najbardziej korzystne?

Lokata jednodniowa na tle innych lokat

Żeby móc opisać, czym jest lokata jednodniowa, odnieśmy się do tego, czym w ogóle jest lokata i co daje swoim posiadaczom. Lokaty są produktami finansowymi, z których mogą skorzystać konsumenci, chcący pomnażać swój kapitał. Środki deponowane są na lokacie na określony czas. Na tej podstawie wyróżnić możemy lokaty krótkoterminowe lub długoterminowe. Każda lokata objęta jest z góry określonym i gwarantowanym przez bank oprocentowaniem. Bezpieczeństwo zdeponowanych środków jest zazwyczaj gwarantowane (a przynajmniej powinno być) przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość oprocentowania uzależniona jest:

  • od oferty konkretnej instytucji,
  • od wysokości zdeponowanych środków,
  • od czasu trwania lokaty.

lokata bankowa jednodniowa

Jak działa lokata bankowa jednodniowa?

W porównaniu do krótko- i długoterminowych lokat bankowych, jednodniowa lokata bankowa wyróżnia się przede wszystkim dostępem do zdeponowanych pieniędzy. W przypadku klasycznych lokat środki są zamrażane, a zatem niedostępne przez cały czas jej trwania. Rezygnacja z lokaty, podyktowana np. koniecznością skorzystania ze zdeponowanych środków, wiąże się z utratą gwarantowanych odsetek. Inaczej jest w przypadku lokaty jednodniowej. Tutaj odsetki kapitalizowane są dosłownie codziennie (stąd nazwa lokaty). Zatem jeśli zajdzie konieczność skorzystania z odłożonych na lokacie środków, można to zrobić bez obaw, że utracimy skapitalizowane do tego momentu odsetki.

Kiedy sprawdzi się lokata jednodniowa?

Do największych zalet lokaty jednodniowej bezsprzecznie należy to, że dzięki niej oszczędzanie staje się dużo bardziej elastyczne. Pieniądze dostępne są w trakcie trwania lokaty, w zasadzie w dowolnym momencie. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba martwić się o płynność finansową. By założyć lokatę jednodniową nie potrzebujemy dużego wkładu własnego – zazwyczaj jest to minimum 1500-2000 zł. Oprocentowanie takich lokat, w porównaniu do tych klasycznych, nie jest wysokie – przeciętnie wynosi ono ok. 0.01% w skali roku. Eksperci wskazują, że jest to bardzo dobra alternatywa dla podstawowego bankowego rachunku rozliczeniowego, który większość z nas posiada, a który nie pozawala na pomnażanie oszczędności.

Komentarze