Otręby orkiszowe, jakie mają wartości odżywcze?
Otręby orkiszowe, jakie mają wartości odżywcze?

Otręby orkiszowe, jakie mają wartości odżywcze?

Nurt zdrowej żywności, który stanowi opozycję dla popularnych fast foodów, niezawierających zbyt wiele wartości odżywczych, stale poszerza swój arsenał o produkty pełnowartościowe i smaczne. Do jednych z nich należą otręby orkiszowe, które wraz z popularyzacją tego wyjątkowo zasobnego w składniki odżywcze zboża, zawitały do fit kuchni. Z czego dokładnie powstają otręby orkiszowe? Dlaczego warto włączyć je do diety? I jak to zrobić?

Otręby orkiszowe – z czego i jak powstają?

Orkisz jest dawną odmianą pszenicy, tą jeszcze nieudoskonaloną przez człowieka. Z tego też powodu uprawa orkiszu jest mniej efektywna, czyli plony są mniejsze, niż ma to miejsce w przypadku pszenicy. Dlatego też dzisiaj nie ma zbyt wielu upraw orkiszu, chociaż zaczyna się to zmieniać. Przyczynia się do tego fakt, że zboże to jest niezwykle odżywcze, samego białka orkisz zawiera o 13-17% więcej niż pszenica zwyczajna.

Co istotne białko zawarte w orkiszu jest bardzo dobrze przyswajalne. Gdzie w tym wszystkim mają swoje miejsce otręby orkiszowe? Jak one powstają? Otręby orkiszowe powstają w trakcie przemiału ziaren orkiszu. Otręby orkiszowe to przede wszystkim zmielona łuska (okrywa owocowo-nasienna), czyli najbardziej odżywcza część ziarna, która jest produktem ubocznym przy wytwarzaniu mąki orkiszowej.

Otręby orkiszowe wartości odżywcze

Wartości odżywcze, jakimi charakteryzują się otręby orkiszowe, są po prostu nieocenione. W ich składzie znajdziemy nie tylko dużą ilość białka i błonnika, ale także:

  • witaminy z grupy B, A oraz E
  • nienasycone kwasy tłuszczowe
  • cynk, potas, magnez, żelazo, selen oraz wapń.

Tym samym otręby orkiszowe wykazują bardzo pozytywny wpływ na zdrowie organizmu, wspierając pracę wielu układów, w tym przede wszystkim trawienia – usprawniając metabolizm i zapewniając prawidłową pracę jelit.

Jak jeść otręby orkiszowe?

Otręby orkiszowe doskonale nadają się jako dodatek do jogurtów, szejków i słodkich deserów. Świetnie sprawdzają się również jako panierka do smażonych warzyw czy mięs. Można je również dodawać jako składnik do ciast, chleba, placków czy naleśników.

Komentarze