Wybierane kierunki studiów

Co studiować żeby nie żałować swojego wyboru? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Studia to jeden z najlepiej wspominanych okresów w życiu, który jest czasem nie tylko zabawy, ale również solidnej nauki i zdobywaniem zawodu. Warto wybrać taki kierunek studiów, który gwarantuje dobre zatrudnienie, jednak jest zgodny z naszymi zainteresowaniami. Przy wyborze studiów rozsądek powinien iść zawsze w parze z zainteresowaniami, nie można bowiem studiować danego kierunku tylko ze względu na modę czy plany zarobkowe.

Chętnie wybierane kierunki studiów, czyli co warto studiować?

Od wielu lat niesłabnącą popularnością w Polsce cieszą się ścisłe kierunki studiów. Brakuje u nas inżynierów, budowlańców, projektantów czy informatyków, to na nich czeka najwięcej etatów. Wśród najchętniej wybieranych kierunków studiów w 2017 roku można wymienić – prawo, kierunek lekarski, psychologia, filologia angielska. Chętnie wybierane kierunki studiów co roku w pewien sposób się zmieniają, uczelnie czekają na trendy, które zapanują w roku 2018.

Wybierane kierunki studiów,

Jakie studia wybrać?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać studia dzienne czy zaoczne. Zależy to od wielu czynników i należy pamiętać, że ostateczna decyzja musi być dobrze przemyślana. Studia dzienne to opcja dla osób które mają dobre wyniki w nauce i są poświęcić się na studiowanie od poniedziałku do piątku. W ten sposób realizuje się więcej materiału, zajęcia są dokładne i polegają w dużej mierze na zadaniach wykonywanych na tzw. ćwiczeniach. Jest to opcja najtańsza, ponieważ studia dzienne na publicznych uczelniach są bezpłatne, ale miejsc nie jest zbyt wiele. Na studia zaoczne łatwiej się dostać, ale niestety wiąże się to z koniecznością pokrywania opłat semestralnych, te różnią się w zależności od wybranego kierunku i jego popularności. Studia zaoczne dają jednak możliwość na pracę na cały etat, a także są dobrym wyjściem dla osób, które już założyły swoje rodziny i jednocześnie pracują. Ten sposób studiowania wymaga jednak wiele samodzielnej pracy, ponieważ cały program nie jest realizowany na zajęciach – sporo trzeba pracować w domu.

Czy da się pogodzić studia z pracą?

Wiele osób pyta, jak pogodzić studia z pracą. Wielu studentów dorabia sobie do kieszonkowego, w przypadku studiów dziennych zwykle są to umowy na część etatu lub zlecenie, ponieważ zajęcia odbywają się w tygodniu. Można jednak spokojnie dorobić sobie do comiesięcznego utrzymania. Trzeba jedynie tak rozłożyć naukę i czas wolny, żeby udało się wszystko ze sobą pogodzić. W lepszej sytuacji są studenci zaoczni, którzy mogą pracować właściwie bez przeszkód na normalny etat.

Komentarze