zabawy-dla-dzieci

Kreatywne zabawy dla dzieci, dlaczego warto je stosować, co mogą dać Twojemu dziecku?

Wychowywanie dziecka wymaga dużych nakładów poświęconego czasu i ciągłego kontaktu z maluchem. Zabawy z dzieckiem to nie tylko forma dostarczenia rozrywki i zacieśniania więzów, ale także podstawowa metoda, która zapewnia prawidłowy rozwój dziecka i poznawanie świata. Ważne jest żeby stosować specjalne kreatywne zabawy, który pozwolą oswoić się z otaczającą rzeczywistością.

Rozwój dziecka, a zabawy fizyczne

Ruch jest niezwykle istotnym aspektem w rozwoju dziecka. Rodzice często nie doceniają tej formy aktywności, sprowadzając ją jedynie do wpływu na rozwój ciała, kondycji i mięśni dziecka. Nie jest to prawdą. Podczas wzmożonej aktywności fizycznej maluchy poznają swoje ciało, zaczynają rozumieć zasady jego ruchu, ale także rozwijają orientację przestrzenną, odnajdują się w niej, a tym samym pobudzają do działania pracę układu nerwowego i mózgu. Ruch to także pobudzenie aktywności serca i płuc, co wpływa na właściwy i zdrowy rozwój dziecka. Zabawy fizyczne przyczyniają się także do wyrobienia prawidłowej postawy i kształtują kręgosłup.

kreatywne zabawy dla dzieci

Zabawy kreatywne poszerzają horyzonty

Ruch i rozwój psychofizyczny to jeden z aspektów, który jest niezwykle ważny w procesie rozwoju dziecka. Drugi element to zabawy z dzieckiem, których zadaniem jest poznawanie świata, poszerzanie horyzontów, rozwijanie wyobraźni i nauka myślenia. Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie wśród dzieci w wieku 2-3 lata. Jest to okres, w którym najmłodsi są bardzo energiczni i ciekawi świata, a tym samym bardzo szybko nudzą się wszystkim, z czym się zetkną. Kreatywne zabawa pomogą w skupieniu i koncentracji, zwiększą zainteresowanie dziecka i sprawią, że dłużej będzie ono aktywne. Ich zadaniem jest poznawanie otaczającej rzeczywistości, określanie przedmiotów, oswajanie się z kolorami i procesami działania niektórych zjawisk. Przyczyniają się do zwiększania zdolności manualnych, uczą precyzji, rozróżniania odmiennych bodźców wizualnych, rozwijają mowę, a nawet uczą zachowań społecznych. Wśród zabaw, które spełniają te cechy można wymieć: wykonywanie pacynek ze skarpetek i inscenizowanie teatrzyku, nawlekanie makaronu na słomki, zabawa z piaskiem, rysowanie i kolorowanie, lepienie figurek z plasteliny, wykonywanie witraży z folii, robienie pomponików z włóczki, różnego rodzaju gry i zabawy z wykorzystaniem labiryntu, który uczy orientacji przestrzennej, pobudza do myślenia i uruchamia wyobraźnię.

Komentarze