krata do kominka

Wszystko, co musisz wiedzieć o kratkach kominkowych

Tradycyjny kominek domowy, nie może istnieć bez kratek kominkowych, dlatego krata do kominka, to jeden z najważniejszych elementów składowych zabudowy kominkowej. Za pośrednictwem kratek kominkowych powietrze zasysane jest do wkładu kminkowego, gdzie ulega ogrzaniu, a następnie również przez kratki kominkowe, zostaje wydalone do pomieszczenia. W ofercie producentów akcesoriów kominkowych znajdziemy bardzo bogatą ofertę kratek kominkowych o różnorodnym designie i funkcjonalności. Przed zakupem wybranych kratek, warto jednak dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów i jakie kratki kominkowe wybrać do swojego domu.

Kratki kominkowe – jaka jest ich funkcja?

Kratki kominkowe montowane są na zabudowie wkładu kominkowego. Ich głównym zadaniem jest cyrkulacja powietrza. Te umieszczone poniżej wkładu, odpowiadają za pobieranie chłodnego powietrza z pomieszczenia, natomiast te zamontowane powyżej wkładu, mają za zadanie odprowadzanie ogrzanego powietrza do wnętrza. Kratki kominkowe używane są zarówno w instalacjach kminkowych z nawiewem grawitacyjnym, jak i mechanicznym. Podrzędną, ale dla wielu z nas bardzo ważną funkcją kratek kominkowych jest funkcja dekoracyjna. Nie da się ukryć, że kominek najczęściej montujemy w najbardziej reprezentacyjnych miejscach naszego domu, w salonie czy głównym holu. Kratki, które nieodłącznie towarzyszą zabudowie kominkowej, powinny zatem odpowiednio się prezentować.

krata do kominka

Jak wybrać kratki kominkowe?

Biorąc pod uwagę aspekty estetyczne, kratki kominkowe powinny być dobrane odpowiednio do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Jeżeli chcemy maksymalnie ukryć kratkę kominkową, wówczas dobieramy taką, która kolorystycznie zgrywa się z kolorem ścian. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby krata do kominka sama w sobie stała się elementem dekoracyjnym, w takim wypadku musimy tylko wybrać kratki kominkowe ozdobne, w kontrastowym kolorze, które odpowiednio zaprezentują się w pobliżu zabudowy kominkowej.

O czy musimy pamiętać, wybierając kratki kominkowe?

Wybór kratek kominkowych bezwzględnie musimy skonsultować z firmą, która będzie zajmowała się montażem wkładu kominkowego. Rozmiar kratek kominkowych musi być bowiem odpowiednio dobrany do rozmiaru wkładu i jego wydajności. Aby kominek mógł odpowiednio pracować i nie był narażony na usterki, ilość powietrza, które wchodzi i wychodzi z wkładu, musi być dopasowane do jego potrzeb. To bardzo ważne, ponieważ jeżeli na przykład krata do kominka będzie zbyt mała i z kominka nie będzie wydostawała się odpowiedni ilość ciepłego powietrza, może dojść do przegrzania wkładu, a co za tym idzie jego uszkodzenia. Wybierając kratki kominkowe, musimy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały zrobione. Wybieramy kratki ocynkowane, żeliwne lub ze stali nierdzewnej, surowe lub malowane proszkowo farbami odpornymi na wysokie temperatury, Tylko w takim przypadku będziemy mieć gwarancję bezpieczeństwa i trwałości kartki.

Komentarze