Czy lekomania to choroba XXI wieku

Suplementy, witaminy i inne. Czy lekomania to choroba XXI wieku?

Według wielu dostępnych danych, ponad połowa naszego społeczeństwa, regularnie przyjmuje różnego rodzaju witaminy i suplementy diety.

Niestety, ale wiele osób nadużywa przyjmowania określonych suplementów diety, robiąc to bardzo nieodpowiedzialnie. I mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nadmierna suplementacja może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Według niektórych danych, nadmierne przyjmowanie preparatów z witaminami z grupy B, może zwiększyć ryzyko rozwoju raka.

Witaminy, suplementy-stare przyzwyczajenia

Wiele osób niezwykle nieodpowiedzialnie stosuje dodatkową suplementację i przyjmuje różnego rodzaju witaminy bez wcześniejszego sprawdzenia, czy na pewno ich organizm wymaga dodatkowej suplementacji. I choć wszystkie reklamy krzyczą, że nie zaleca się stosowania suplementów na własną rękę, to społeczeństwo o tym zapomina i wychodzi z założenia, że im więcej, tym lepiej. A to nie do końca tak działa, ponieważ nierozważne przyjmowanie suplementów czy witamin, może doprowadzać do bardzo poważnych konsekwencji.

Lekomania czy rozsądek?

Ilość spożywanych suplementów zakrawa na lekomanię, poważną chorobę, która może być tragiczna w skutkach. Dziś w społeczeństwie dominuje myśl, że na wszystkie dolegliwości najlepiej jest się dodatkowo suplementować, a to wcale tak nie działa. Zapomina się, że np. osoby cierpiące na choroby przewlekłe (m.in. cukrzycę, nadciśnienie, schorzenia wątroby lub nerek) muszą bardzo ostrożnie przyjmować wszelkiego rodzaju dodatkowe witaminy czy suplementy, a temat ten zawsze powinny konsultować ze swoim lekarzem.

Komentarze