Ozdobne choinki do ogrodu - co wybrać?
Ozdobne choinki do ogrodu - co wybrać?

Ozdobne choinki do ogrodu – co wybrać?

Własne drzewa w ogrodzie znacznie urozmaicają przestrzeń i mają wiele innych funkcji. Zanim jednak kupisz choinkę do ogrodu, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Jaki rodzaj ozdobnej choinki do ogrodu?

Najpopularniejsze choinki ozdobne do ogrodów to:

  • jodła kaukaska,
  • świerk pospolity,
  • świerk serbski,
  • świerk kłujący, 
  • sosna górska.

Jeśli chodzi o iglaki, to najgorsze opinie ma tuja, z uwagi na toksyczność. Nie powinna więc być sadzona na tarasach czy blisko parapetów. Poza tym jałowiec płożący i sabiński są toksyczne dla człowieka już w małych dawkach, więc lepiej nie sadzić ich w ogródkach, w których przebywają dzieci. Również cis może być toksyczny, jeśli zostanie zjedzony przez kota lub inne małe zwierzątko.

Choinka do ogrodu w donicach czy prosto do ziemi?

Do swojego ogrodu możesz wybrać choinkę w donicy lub sadzonkę do ukorzenienia. Jeśli masz niewielką sadzonkę o wysokości do kilkudziesięciu cm, to możesz z nią zrobić, co chcesz. Przyjmie się zarówno w doniczce, jak i ziemi. Jeśli jednak zostawisz ją na kilka lat w doniczce, to z czasem coraz trudniej będzie Ci ją przesadzić.

Jeżeli masz sosnę w doniczce, zorientuj się, czy to ukorzeniona roślina, czy nie. Jeśli nie, możesz cieszyć się nią na tarasie przez jakiś czas, ale nie oczekuj, że utrzyma się przez parę lat. Jeżeli natomiast ma korzenie, możesz oczekiwać, że będzie rosła dłużej niż jeden sezon.

Czy o ozdobne choinki do ogrodu trzeba dbać?

Zimą trwa dla choinek okres hibernacyjny. To znaczy, że nie musisz wówczas o nie dbać. Dopiero wiosną możesz nawieźć je specjalnym preparatem do iglaków – nie używaj zwykłych nawozów, bo sosny i świerki mają nietypowe potrzeby i uniwersalny nawóz może im zaszkodzić. Zanim kupisz choinkę ozdobnej odmiany do ogrodu, która rzadko występuje w Polsce, sprawdź, jak się ją pielęgnuje. Być może wcale nie nadaje się do pozostania w gruncie przez cały rok lub wymaga dużo czasu.

Choinek nie musisz podcinać. Jeśli przytniesz je na wysokości, to bardziej rozrosną się na boki. Możesz uzyskać efekt modnej choinki na pniu, jeśli podetniesz jej gałęzie do poziomu mniej więcej ⅓ wysokości nad ziemią. Najlepiej nadaje się do tego sosna.

Zanim wstawisz choinkę ozdobną z ogrodu do domu, daj jej się przyzwyczaić do wyższych temperatur. Zacznij od 1-2 godzin w domu, a po kilku dniach możesz już zostawić ją na dłużej we wnętrzu.

Iglaki na balkonach nie mają zbyt dużych wymagań. Najczęstszym problemem jest za mała doniczka kupiona w sklepie razem z drzewkiem ozdobnym do ogrodu. Szczególnie po kilku latach będzie ograniczała rozwój rośliny, aż w końcu jodła zmarnieje. Przypomnij sobie grube, sękate konary sosny na leśnych wydmach i nie pozostawiaj swojej ogrodowej sosny ozdobnej w doniczce jak do paprotki. W dużej, głębokiej donicy będzie rozwijać się znacznie lepiej.

Gdzie kupić ozdobne drzewko do ogrodu?

Jeśli chcesz, by Twoja choinka do ogrodu została z Tobą na dłużej, wybierz dobrego dostawcę drzewek. W markecie można kupić awaryjnie choinkę tuż przed świętami, ale jeśli chcesz, aby krzaczek spisywał się również po sezonie świątecznym, wybieraj dobrze ukorzenione i zdrowe drzewka. Te z marketów mogą być zarażone grzybami lub innymi chorobami, które możesz niechcący przenieść do swojego ogrodu. 

Sprawdzaj choinki do ogrodu – ozdobne i zwyczajne na stronie https://hoho-choinka.pl/kontakt/. To sklep, który dostarczy je do Twojego domu. To ważne, jeśli chcesz kupić więcej niż jedną choinkę do ogrodu lub po prostu nie masz ochoty dźwigać. Transport choinek ze zwykłych sklepów to kolejny powód, dla którego zakup jest tak kłopotliwy. Kupując ozdobne choinki do ogrodu on-line z dostawą do domu, możesz zaszaleć i wybrać wyjątkowo bujne drzewko, bo nie musisz martwić się, że nie zmieści się do samochodu

 

 

Komentarze