kauczuk

Rola kauczuku we współczesnej gospodarce

Kauczuk można odnaleźć w niemal każdej branży przemysłu, powszechnie stosuje się go także w budowlance i pracach wykończeniowych. Z uwagi na charakterystyczne właściwości tego materiału, jest on niesamowicie uniwersalny. Wszechstronność kauczuku jest zasługą wielu lat eksperymentowania nad jego obróbką, dzięki czemu wyeliminowano większość jego wad, które ograniczały pierwotny, surowy materiał roślinny. Dużym przełomem było także opracowanie tanich sposobów na jego produkcję, wliczając w to kauczuk syntetyczny, uzyskiwany w laboratorium.

 Jakie są najpowszechniejsze zastosowania kauczuku?

 

 Pierwszym zastosowaniem kauczuku, na które wpadli już starożytni Olmekowie, była produkcja piłek. Można powiedzieć, że kauczuk już od początku swojego istnienia jest związany ze sportem, co objawia się także dziś. Gumy używa się nie tylko przy piłkach, ale także licznych sprzętach do aktywności fizycznej, jak choćby maty czy drobne akcesoria. Kolejną branżą, w której kauczuk przeprowadził prawdziwą rewolucję, jest odzież. Impregnowanie ubrań przy pomocy tego tworzywa jest starą praktyką, którą z czasem opanowano ją do perfekcji. Ciuchy wzbogacone warstwą gumy cechują się wodoodpornością, dlatego kauczuk można znaleźć najczęściej w produktach takich jak gumowce bądź płaszcze przeciwdeszczowe.

 Kauczuk a technologia – co warto wiedzieć?

 

 Gdyby nie kauczuk, nie moglibyśmy cieszyć się wieloma urządzeniami, które uznawane są dziś za standard i absolutną podstawę. Guma jest jednym z najpowszechniej stosowanych izolatorów – wykonuje się z niej zabezpieczenia układów elektrycznych, a także otoczki kabli bądź uszczelki. Materiał ten jest niezbędny również podczas produkcji strojów ochronnych, w tym popularnych, lateksowych rękawiczek, często używanych przy pracy z chemikaliami bądź zanieczyszczeniami biologicznymi. Co więcej, sprzęty wykonane z tego niesamowitego tworzywa są wyjątkowo tanie w produkcji, dlatego zdecydowana większość z nich charakteryzuje się zaskakująco niską, bardzo przystępną ceną.

Komentarze