McBook

Pomocy, zalałem MacBooka

Kiedy dojdzie do zalania MacBooka, najważniejsze jest z pewnością zachowanie spokoju. Oczywiście, o spokój jest niezwykle trudno w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa tak cennego sprzętu, jednak właściwa reakcja znacząco zwiększa szanse na uratowanie urządzenia. Tak więc co robić po wylaniu cieczy na MacBooka?

Zalany MacBook – co robić, a czego nie robić?

Ciecz na powierzchni komputera wymaga natychmiastowego odłączenia urządzenia od prądu. Następnie należy podnieść komputer i odwrócić do góry nogami, aby udało się wylać z jego wnętrza jak najwięcej cieczy. Nie należy nim mocno potrząsać, a raczej pozwolić cieczy samodzielnie wyciekać szczelinami. Kolejną czynnością jest wyjęcie baterii, jeżeli jest taka możliwość, po czym nie pozostaje już nic innego, jak tylko udać się do serwisu apple.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż bardzo niewskazane jest stosowanie takich metod osuszania, jak grzanie komputera przy kaloryferze, wystawianie go na promienie słoneczne, czy też korzystanie z suszarki. Żadna z tych metod nie pomoże pozbyć się cieczy, natomiast przyspieszy korozję oraz może uszkodzić poszczególne podzespoły komputera. Ponadto, zalany MacBook nie zostanie też uratowany przez obłożenie go z każdej strony ziarenkami ryżu. Higroskopijne właściwości ryżu być może doprowadzą do osuszenia obudowy telefonu, jednak w środku smartfon nadal będzie mokry.

MacBook

Ponadto, ażeby zwiększyć prawdopodobieństwo skutecznej naprawy usterki MacBooka, po wypadku nie należy go podłączać do prądu, ani też próbować włączać. Właśnie podczas wykonywania tych operacji najczęściej dochodzi do zwarć. Warto zauważyć, że czasami zalany MacBook nawet się nie wyłącza, co niestety nie oznacza, iż woda nie przedostała się do wnętrza komputera, wyrządzając tam pewne szkody. Efekty zalania sprzętu mogą pojawić się po kilku godzinach, a w przypadku korozji nawet po wielu dniach.

Naprawa MacBooka w profesjonalnym serwisie

Poziom trudności naprawy Macbooka zależy od wielu czynników. Przede wszystkim istotna jest szybkość reakcji, ale też postępowanie natychmiast po wypadku oraz rodzaj wylanej cieczy. Jeżeli była to zwykła woda, na podzespołach nie osadzi się zbyt wiele zanieczyszczeń, większy problem występuje w przypadku lepkich napojów, jak np. cola, czy też kolorowych alkoholi, jak wino, czy piwo. W takim przypadku w serwisie apple, po osuszeniu urządzenia przeprowadza się również czyszczenie MacBooka, głównie w celu zapobiegnięcia korozji.

Samodzielna naprawa czy wizyta w serwisie apple?

Wiele osób próbuje na własną rękę naprawić zalany MacBook. Jest to jednak bardzo niebezpieczne dla sprzętu, gdyż umiejętny demontaż poszczególnych podzespołów wymaga odpowiednich umiejętności oraz wykorzystania fachowego sprzętu. Ponadto, nie sposób dokładnie, a zarazem bezpiecznie przeprowadzić osuszanie MacBooka bez specjalistycznych środków.

Komentarze