Organizacja wesela

Ile kosztuje organizacja wesela?

Ślub i wesele to jedna z najważniejszych chwil w życiu dwojga ludzi, z tego względu bardzo zależy nam, aby wszystko w tym dniu było idealnie. Kościół, sala weselna, jedzenie, zespół, to wszystko zamawiamy i planujemy z dużym wyprzedzeniem. Organizacja wesela nie jest tanim przedsięwzięciem. Poza tym, że kosztuje nas mnóstwo czasu i nerwów, to również całkiem sporą sumę pieniędzy. Sprawdźmy, jakie są największe wydatki związane z organizacją przyjęcia weselnego.

Suknia ślubna, welon, buty, garnitur, muszka — strój młodej pary od metki.

Stroje dla pary młodej to wbrew pozorom jeden z mniejszych wydatków ślubnych, ceny wyglądają następująco:

suknia ślubna – około 2-4 tysiące złotych
buty damskie – 200-300 zł
buty męskie – 200-300 zł
welon – 300-500 zł
biżuteria – 200-300 zł
garnitur/frak – 1500-3000 zł
krawat/muszka/musznik – 100-300 zł
koszula – 200-300 zł
spinki do koszuli – 100-200 zł

Łącznie średni koszt stroju pary młodej wynosi od 5 do 8 tysięcy złotych.
Ceny są tu mocno uśrednione i zakładają suknię ślubną zakupioną w salonie, skórzane firmowe obuwie, oraz markową biżuterię i dodatki. Koszty te można znacznie zmniejszyć, zamawiając suknie u krawcowej, lub kupując w komisie, można zrezygnować z welonu lub kupić tańsze buty. Podobnie Pan młody może wybrać tańszą koszulę, zwykły krawat i buty z niższej półki.

Weselne dylematy, czyli fotograf czy kamerzysta, zespół weselny czy DJ?

Kolejne weselne wydatki i koszty wiążą się już z samą obsługą przyjęcia. Zespół weselny lub DJ, fotograf czy kamerzysta a może jedno i drugie, para młoda musi podjąć mnóstwo decyzji, podczas których bierze się pod uwagę nie tylko preferencje, ale również przyziemne aspekty takie jak koszty. Ceny zespołów weselnych są bardzo rozbieżne, mają na nie wpływ skład zespołu, czyli liczba jego członków, a także renoma zespołu. Ceny zespołów weselnych zaczynają się od 3 tysięcy złotych, za zespół 2-3 osobowy, jeżeli marzy nam się orkiestra z prawdziwego zdarzenia, musimy liczyć się z kosztem zaczynającym się od 5 tysięcy wzwyż. Pary młode, szczególnie te organizujący skromne przyjęcia weselne w małych lokalach często decydują się na usługi DJ-ów, tutaj koszt jest nieco mniejszy, ale wynosi minimum 2 tysiące złotych za całonocną obsługę muzyczną imprezy.

Organizacja wesela

Drogie pamiątki weselne — fotograf, kamerzysta a może goście?

Z tego pięknego i ważnego w życiu dnia, jakim jest dzień ślubu, byłoby miło mieć pamiątkę, którą kiedyś po latach pokażemy naszym dzieciom czy sami z łezką w oku powrócimy do pięknych chwil. Co lepiej wybrać, fotografa czy kamerzystę? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od preferencji i pożądanego efektu. Jeżeli budżet nam na to pozwala, nie musimy wybierać, możemy zdecydować się na oba rozwiązania, wiąże się to jednak ze sporym kosztem. Ceny obsługi przyjęcia weselnego przez fotografa i kamerzystę zaczynają się od 3 do 4 tysięcy złotych, ale tylko w bardzo podstawowym pakiecie, większość firm ma znacznie wyższe stawki, dlatego pary czasami rezygnują w ogóle z usług profesjonalistów i stawiają na pamiątki od gości. Obecnie praktycznie każdy posiada telefon komórkowy robiący dobrej jakości zdjęcia, część gości przybywa na przyjęcia ze swoimi aparatami fotograficznymi, jest oto całkiem dobre źródło pamiątek weselnych, szczególnie z tego względu, że oferuje zdjęcia i filmy z różnej perspektywy.

Sala weselna

Do kosztów organizacji wesela, dochodzi spory koszt lokalu. Obecnie ceny w lokalach weselnych zaczynają się od 180 do 250 zł za osobę, a łączny koszt zależy od tego, jak dużo gości zostało zaproszonych.

Organizując przyjęcie weselne, musimy liczyć się ze sporymi kosztami, ogólnie można przyjąć, że minimalny koszt to około 30 tysięcy złotych, jednak jest to bardzo umowna kwota, gdyż koszty zależą od miasta, ilości zaproszonych gości, lokalu, zespołu, dodatkowej oprawy muzycznej w kościele, stroju, i innych mniejszych wydatków.

Komentarze