Kasza Bulgur

Quinoa czy kasza bulgur – co wybrać?

Quinoa i kasza bulgur są popularnymi źródłami węglowodanów wśród osób interesujących się zdrowym odżywianiem. Zarówno spożywanie jednego, jak i drugiego niesie ze sobą szereg korzystnych dla naszego zdrowia rezultatów. Które zboże lepiej umieścić na stałe w swoim jadłospisie?

Quinoa – ziarno Inków

Quinoa jest ziarnem, które w ludzkiej kuchni znajduje się już od 3,4 tysięcy lat. Jako pierwsi do swojej diety wprowadzili ją Inkowie, którzy odkryli, że nadaje się do spożycia. Szybko jednak zauważyli, że nie tylko jest ona zdatna do konsumpcji, ale ma niesamowite właściwości, które pozytywnie wpływają na ich zdrowie i sprawność. Quinoa jest nazywana „złotem” Inków, którzy twierdzili, że jej spożywanie powoduje wzrost wytrzymałości u ich wojowników.

Kasza Quinoa

Quinoa nie jest tylko ziarnem owianym legendą. Jej właściwości są jak najbardziej realne. Zacznijmy może od tego, że jest ona jednym z najbogatszych w białko pokarmów. Posiada wszystkie 9 aminokwasów. Co jest rzadkością wśród roślin. Co więcej, w swoim składzie zawiera prawie 2 razy więcej błonnika co inne rodzaje ziaren. Błonnik jest substancją kluczową dla zachowania dobrej kondycji organizmu. Jego spożywanie jest nie tylko polecane wśród osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Działa ona korzystnie również na osoby z wysokim ciśnieniem i cukrzyków.

Quinoa jest bogata w takie kluczowe minerały jak żelazo i magnez. Żelazo odpowiada za tworzenie czerwonych krwinek, które są odpowiedzialne za transport tlenu w krwiobiegu. Dzięki ich większej ilości możemy nie tylko zapobiec anemii, ale również zwiększać swoją wytrzymałość. Magnez natomiast pozwala na kontrolowanie wyrzutów insuliny do krwi, zapobiega skurczom, wspomaga detoksyfikację i pozwala budować mocne zęby i kości.

Co dobrego jest w kaszy bulgur?

Właściwości kaszy bulgur w dużej mierze pokrywają się z tym, co daje nam quinoa. Ma ona jednak jeszcze dodatkowe zalety. Oprócz wysokiej zawartości błonnika i niskiego indeksu glikemicznego, kasza bulgur ze względu na dużą ilość potasu w składzie pozwala obniżać ciśnienie krwi, dlatego jest doskonałym ziarnem dla osób, które zmagają się z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia.

Kasza bulgur sprawdzi się również u osób, które często cierpią na przeziębienia. A to z powodu cynku, który jest odpowiedzialny za zwiększanie responsywności układu immunologicznego.

Podobnie, jak w quinoa, również i kasza bulgur pozwoli nam zmniejszać ryzyko zachorowania na szereg chorób cywilizacyjnych takich, jak chociażby nowotwory.

Komentarze