Modelarstwo dla każdego

Modelarstwo dla każdego

Ciekawym i wciągającym na długie godziny hobby jest modelarstwo, czyli sklejanie kartonowych albo plastikowych modeli m.in. samolotów, czołgów, okrętów (oczywiście w pomniejszonej skali). Wielu ludziom wydaje się, że jest to zadanie tak trudne, że poradzą sobie z nim tylko wybrani. To nieprawda, jest to hobby dla każdego – wystarczy odrobina precyzji, cierpliwości i odpowiednie przygotowanie do pracy.

Jak zacząć?

Każdy, kto chciałby zacząć swoją przygodę z modelarstwem, musi wiedzieć o tym, że na rynku można znaleźć modele do sklejania o zróżnicowanym stopniu trudności. Najłatwiejsze są te z niewielką ilością części (przeznaczone głównie dla dzieci). Im elementów więcej, tym praca będzie trudniejsza (ale i bardziej satysfakcjonująca). Prawdziwi pasjonaci sklejają modele składające się z tysięcy części. Różne mogą być także materiały, z których robi się modele i dlatego wyróżnia się modelarstwo: kartonowe, plastikowe, papierowe, metalowe. a nawet zapałczane. Osoby początkujące powinny zdecydować się na jeden rodzaj modelarstwa, na przykład plastikowy. Pierwsze sklejane modele powinny być zaś tymi prostszymi: w większej skali, z niebyt dużą ilością elementów. Mniej skomplikowany model nie pozwoli bowiem na początkowe zniechęcenie. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie przejrzeć instrukcję, a potem opierać się na zawartych w niej ilustracjach.

Modelarstwo dla każdego

Niezbędne akcesoria modelarskie

Każda osoba, która chce, by jej modele były wykonane jak najlepiej i najbardziej precyzyjnie, potrzebuje przynajmniej kilku narzędzi, które ułatwią pracę. Najlepiej, gdy akcesoria modelarskie będą dobrej jakości – bo można mieć wtedy pewność, że powstałe modele będą prezentować się naprawdę dobrze. Tak więc, w modelarstwie (szczególnie przy tworzeniu modeli plastikowych) przydają się:

  1. Pędzelki.
  2. Farbki modelarskie.
  3. Pilniczek albo papier ścierny.
  4. Pęseta.
  5. Klej.
  6. Cążki do wycinania elementów. Są trochę inne niż te, które można znaleźć w warsztacie. Cążki modelarskie posiadają zlicowane i nieco bardziej płaskie ostrza. W zwyczajnych cążkach ostrza ścięte są od zewnętrznej strony, co utrudnia dokładne wycinanie małych elementów. Wtedy te ostatnie wymagają poprawek (np. przy użyci pilnika).
  7. Nożyk modelarski. Służy do wstępnej obróbki wyciętych już elementów. Odcina się nim wszystkie pozostałości po cięciu cążkami i tzw. nadlewki. Na największą precyzję pozwalają nożyki z wymiennymi ostrzami, gdyż zapewniają pewny chwyt (co jest ważne, gdyż są one bardzo ostre).
  8. Szpachlówka. Przydaje się do modeli gorszej jakości i pozwala wyrównać niedoskonałości powstałe przy ich produkcji.

Posiadając tego rodzaju akcesoria modelarskie, można zacząć sklejać swoje pierwsze modele.

Komentarze