Zabezpieczenie komputera

Jak zabezpieczyć sprzęt przed kradzieżą lub wyciekiem danych?

Kupując nowy komputer, tablet, czy nawet smartfona powinieneś w pierwszej kolejności zadbać o jego bezpieczeństwo. Zrób to jeszcze zanim zaczniesz ściągać pierwsze aplikacje, czy zaczniesz przeglądać strony i rozmawiać ze znajomymi.

Najczęściej wyciągane dane osobowe

Przestępcy nie śpią, zwłaszcza Ci internetowi. Są szczególnie aktywni wtedy, gdy my spuszczamy „gardę”. Najczęściej wyciągane dane osobowe przez hakerów to oczywiście te, które dotyczą haseł do maili, kont bankowych, portali społecznościowych, a także sieci bezprzewodowych. Jeśli chcemy być bezpieczni w sieci i nie dopuścić do tego, aby ktoś dopisał niepożądany rachunek do naszego konta, powinniśmy zainwestować w zabezpieczenia systemowe takie, jak np. dobry antywirus. Przyjrzyjmy się jednak bardziej szczegółowo temu, w jaki sposób możemy zadbać o bezpieczeństwo danych wrażliwych.

Zabezpieczenia systemowe – czyli w jaki sposób możemy uchronić się przed kradzieżą?

W pierwszej kolejności, gdy już uruchomimy swój nowy komputer, powinniśmy przejrzeć zainstalowane na nim darmowe triale i próbki. Jeśli nie będziemy ich używać, usuńmy je. Bardzo atrakcyjną dla hakerów furtką są nieaktualizowane programy i aplikacje, dlatego ze wszystkich, których nie mamy zamiaru korzystać powinniśmy od raz zrezygnować poprzez deinstalację.

Jeśli już jesteśmy przy aktualizacjach, to musimy wspomnieć o tym, aby te programy, które pozostawimy na swoim dysku, jak i te, które mamy zamiar zainstalować, na bieżąco aktualizować. Dzięki temu ustrzeżemy się przed lukami w zabezpieczeniach programów, które zaczęli wykorzystywać cyberprzestępcy.

Bezpieczny komputer

Dobry antywirus

Gdy uruchamiamy nowy komputer, a zanim jeszcze zaczniemy przeglądać sieć, powinniśmy wyposażyć się w dobry program antywirusowy. Może być nawet taki, który jest dostępny w licencji freeware. Na rynku znajduje się wiele aplikacji, które poradzą sobie z zagrożeniami równie dobrze, co ich płatne wersje. Dla nas liczy się jedno, aby nasz system był bezpieczny, a nie to ile zapłacimy za jego ochronę.

Zainstaluj AdBlocka

AdBlock to narzędzie, które nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić czas, ale przede wszystkim zabezpieczy nas przed otwieraniem się niechcianych okien i przekierowań, które mogłyby nas zaprowadzić w „ciemną otchłań Internetu” – a więc tam, gdzie trafić byśmy nie chcieli. Poza instalacją tej przydatnej wtyczki pamiętajmy o tym, aby zachować rozwagę przy przeglądaniu Internetu.

Komentarze