hormon TSH

Co musisz wiedzieć o hormonie TSH?

TSH jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową. Stymuluje on tarczyce do produkcji i wydzielania hormonów tarczycy (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4).

Jakie są wskazania do oznaczenia TSH?

Jedną z przyczyn jest nadczynność tarczycy. Objawy takie jak przyspieszony rytm serca, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, nietolerancja gorąca, spadek masy ciała, bezsenność czy pobudzenie są powodem, dla których warto sprawdzić stężenie TSH.

Kolejnym powodem jest podejrzenie niedoczynności tarczycy. Tu objawy jakie mogą wystąpić to zwiększenie masy ciała, obniżenie nastroju, osłabienie, czy wolna akcja serca powinny wzbudzić naszą podejrzliwość.

Przyczyny zwiększonego stężenia TSH

Tu musimy zwrócić uwagę na choroby tarczycy. Zapalenie tarczycy typu Hashimoto powoduje produkcję przeciwciał przeciwko enzymowi biorącemu udział w syntezie hormonów tarczycy. Występuje ich niedobór, co przekłada się na zwiększenie stężenia TSH. Hashimoto jest najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy.

TSH w ciąży

Poziom hormonu TSH waha się na różnych etapach ciąży. Musi on być badany przez prowadzącego lekarza ginekologa, najlepiej w konsultacji z endokrynologiem.

Ciężarna cierpiąca na chorobę Hashimoto może mieć obniżony poziom hormonów tarczycy. Jest to choroba układu odpornościowego, w którym produkowane są przeciwciała.

Hormony tarczycy są ważne dla rozwoju układu nerwowego i mózgu płodu. Jeśli tyreotropiny nie będzie wystarczająco, może to doprowadzić do spowolnienia rozwoju dziecka, a co za tym idzie, do jego niedorozwoju.

Komentarze