Akumulator VRLA

Akumulatory VRLA i ich cechy charakterystyczne

Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiają się coraz to nowe urządzenia, a w przypadku tych znanych od dawna, do sprzedaży trafiają ich nowe wersje. Tak też jest z akumulatorami. Dzisiaj istnieje wiele ich rodzajów, a do najpopularniejszych zaczynają się zaliczać modele VRLA. Warto wyjaśnić, czym jest akumulator VRLA oraz do czego można go wykorzystać.

VRLA, czyli akumulatory bezobsługowe

Rozwinięcie skrótu VRLA to – Valve Regulated Lead Acid. Mowa o akumulatorach, które nie wymagają obsługi. Rzecz w tym, iż w tradycyjnych akumulatorach z ogniwami kwasowymi i zasadowymi niezbędne jest kontrolowanie poziomu wody, jak również konserwacji elektrolitu. Jeśli chodzi o akumulator VRLA, wymienione aktywności są absolutnie zbędne. To jeszcze nie koniec zalet akumulatorów VRLA. Należą do nich również:

  • możliwość pracy w dowolnym położeniu,
  • brak szkodliwości dla otoczenia,
  • brak konieczności wymuszania wentylacji w pomieszczeniu.

Akumulatory bezobsługowe są bardzo szczelne. Tym samym nie występuje ryzyko wycieku, przez co urządzenie może pracować, znajdując się w dowolnym położeniu, nawet do góry nogami. Szczelność sprawia też, że z akumulatora nie wydzielają się gazy, lub ich ilość jest tak znikoma, że nie trzeba się nimi przejmować. Oznacza to, że baterie tego rodzaju są nieszkodliwe dla otoczenia, a pomieszczenia, w których się znajdują, nie wymagają zastosowania dodatkowej wentylacji.

Akumulator VRLA i jego zastosowanie

Warto wspomnieć, że akumulatory bezobsługowe znajdują wiele zastosowań. Przede wszystkim służą jako magazyny energii. Przykładowe zastosowania, to:

  • fotowoltaika,
  • zasilanie awaryjne obiektów,
  • awaryjne podtrzymanie energii,
  • współpraca z przetwornicą.

Warto zauważyć, że modele VRLA doskonale sprawdzają się jako akumulatory do fotowoltaiki. Po co podłączać baterię do instalacji solarnej wytwarzającej prąd? Otóż moduły często produkują nadmiar energii. Jej ilość może przewyższać aktualne zapotrzebowanie. Akumulator do fotowoltaiki pozwala przechować tę energię do wykorzystania w czasie zapotrzebowania.

Komentarze