Skrzynki rozprężne najczęściej stosowane są w instalacjach wysoko oraz niskociśnieniowych. Jest to element przyłączeniowy okrągłych anemostatów w instalacjach wentylacyjnych, który ma za zadanie rozprężanie nawiewanego powietrza, dzięki czemu zmniejsza się prędkość powietrza, które przepływa przez nawiewniki.
Skrzynki rozprężne wentylacyjne mają zapewniać równomierny przepływ powietrza przez kratki i anemostaty. Montaż tego rodzaju skrzynek najczęściej wykonuje się w podwieszanych stropach, gdzie podłączane są do sieci. Najpopularniejsze skrzynki rozprężne wentylacyjne są wykonane z ocynkowanej blachy, możemy również spotkać skrzynki z blachy kwasoodpornej, lub skrzynki poliwęglanowe. Firmy produkujące te elementy, umożliwiają zamówienie skrzynek lakierowanych na wybrany kolor.
Skrzynki rozprężne – zastosowanie
Skrzynki rozprężne do anemostatów to nieodłączny element instalacji wentylacyjnej w niemal każdym budynku. Skrzynki nie tylko służą do równomiernego rozprowadzania powietrza, ale również wpływają na redukcję hałasów powstałych w rurociągach wentylacyjnych. Ten kluczowy element instalacji wentylacyjnej odpowiada za równomierne rozprowadzenie powietrza ze skrzynek rozdzielczych do wszystkich składowych instalacji. Dzięki obecności skrzynek rozprężnych możliwe jest otrzymanie powietrza o równomiernej charakterystyce. W
niektórych skrzynkach rozprężnych znajduje się przepustnica, która zamocowana jest w króćcu wylotowym. Niektóre firmy produkujące skrzynki rozprężne do anemostatów oferują skrzynki wyłożone specjalną, elastyczną matą kauczukową, odporną na wysokie temperatury. Dostępne są również skrzynki wykonane z kwasoodpornej blachy. W zależności od potrzeb oraz budowy instalacji, firmy produkujące skrzynki rozprężne wykonują odpowiednie elementy, wyposażone w nyplowy króciec przyłączeniowy, czy też przepustnice, w zależności od wielkości instalacji i potrzeb danego budynku.