Żarówki samochodowe

Ingerencja w światła samochodowe – co można, a czego nie wolno?

Ingerencja w strukturę układu oświetleniowego samochodu jest wzbroniona pod groźbą utraty dowodu rejestracyjnego oraz otrzymania mandatu. Niemniej jednak nie oznacza to, że nie można dokonywać żadnych zmian związanych z lampami czy żarówkami. Na co można sobie pozwolić, a które ze stosowanych przez kierowców modyfikacji są zabronione?

Co można zmieniać?

Jednymi z elementów, które właściciel pojazdu może samodzielnie wymienić, są żarówki samochodowe. Jest to oczywiste, gdyż co pewien czas dochodzi do ich przepalenia i wymiana jest po prostu koniecznością. Podobnie w niektórych przypadkach możliwa jest wymiana lamp samochodowych, jednak wiąże się z tym wiele ograniczeń. Poniżej 2 przykłady modyfikacji, jakie można samodzielnie wprowadzać w oświetleniu samochodu:

  • Nowe żarówki samochodowe w lampach drogowych – prawo nie określa, jakie konkretnie modele żarówek muszą znaleźć się w lampach drogowych. Teoretycznie kierowca ma tutaj zatem wolny wybór. Niemniej jednak modele o mocy 100 W lub silniejsze nie posiadają homologacji. Natomiast w praktyce, nawet żarówki o mocy większej niż 60 W są zbyt silne. Przewody nie są dostosowane do takiej mocy, przez co mogłoby dojść do ich przegrzania, a w konsekwencji nawet spalenia.
  • Instalacja pozycyjnych lamp LED – jak wspomniano, właściciel posiada również prawo do wymiany niektórych lamp samochodowych. Istnieje możliwość zastąpienia oryginalnych lamp pozycyjnych przez oświetlenie LED. Niemniej jednak jest to uwarunkowane wyborem modeli posiadających homologację.

 

Światła w samochodzie

Instalacja zestawu ksenonowego

Wyjątkowo popularną praktyką jest dziś zastępowanie halogenowych żarówek samochodowych modelami wyładowczymi. Jest to zwykle nielegalna, choć istnieje sposób na ominięcie przepisów. Jeżeli właściciel pojazdu chce uniknąć utraty dowodu rejestracyjnego oraz opłacenia mandatu wynoszącego nawet 500 złotych, powinien dokonać wymiany całego reflektora. Ponadto, zobowiązany jest wykorzystać automatyczne poziomowanie świateł. Niezbędny okazuje się również specjalny system oczyszczania. Widać więc wyraźnie, że legalny montaż zestawu ksenonowego wymaga wiele zachodu i dużego wydatku.

Lampy diodowe

Kolejna częsta praktyka to montaż lamp diodowych w reflektorach świateł do jazdy dziennej. Niestety, ze względu na bezpośrednią ingerencję w strukturę lampy działanie to również jest bezwzględnie zakazane. Montaż lamp diodowych jest dopuszczalny, jednak nie w obrębie reflektorów, ażeby nie zakłócać ich działania.

Żarówki samochodowe LED za halogeny

Nieraz można dziś napotkać samochody, w których dokonano wymiany tradycyjnych żarówek w lampach pozycyjnych na żarówki LED. Jest to kolejne działanie, które z punktu widzenia prawa jest niedopuszczalne. Lampy są dostosowane do określonego typu żarówek, dlatego chcąc korzystać ze światła LED, trzeba wymienić całą konstrukcję.

Komentarze