Masaż to zabieg mający na celu odprężenie, relaks oraz leczenie. Masaż zalecany jest na różnego rodzaju schorzenia lub też w celu przygotowania mięśni do większego wysiłku.
Masaż wykonuje się na kilkanaście różnych sposobów i każdy ma inny cel. Wśród technik możemy wymienić :
- Technika głaskania
- Technika rozcierania
- Technika ruchów biernych
- Technika uderzenia
- Technika ugniatania
- Technika wibracyjna
- Technika oklepywania
- Technika wstrząsania
- Technika wyciskania
Głaskanie jest techniką zaczynającą i kończącą każdy rodzaj masażu. Można powiedzieć że jest ona najbardziej popularną i główną techniką. Jej celem jest kojenie bólu, poprawa stanu skóry, uspokojenie i odprężenie.
Rozcieranie jest to jedna z najprostszych technik masażu i polega na na wykonywaniu przez masażystę ruchów „kolisto-posuwistych” razem z tkanką masowaną. Cel takiego masażu to łagodzenie bólu, zapobieganie odleżynom i otarciom, rozgrzewanie stawów i mięśni, uelastycznia wiązadła i torebki stawowe oraz blizny.
Oklepywanie to technika wymagająca wyczucia i energii. Technika oklepywania to rytmiczne uderzanie dłońmi w masowaną tkankę. Jej celem jest pobudzenie mięśni.
Ugniatanie polega na uciskaniu, unoszeniu, przyłożeniu i wyciskaniu tkanki masowanej przez ręce masażysty. Celem tej techniki jest usprawnienie procesu wymiany tlenu i dwutlenku węgla w mięśniach, pobudzanie mięśni, zwiększenie elastyczności ścięgien i tkanki mięśniowej.
Wyciskanie ta technika jest podobna do głaskania, masażysta za pomocą rąk wykonuje ruchy o jednakowej sile po całej masowanej powierzchni łącznie z tkanką skórną. Wyciskanie na na celu pobudzanie układu nerwowego, receptorów nerwowych oraz przyśpieszyć przepływ krwi z naczyń do serca.